Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to fi translation catalogue (1056 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
fi: #1 kartta lisäosa WordPressiin

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped, %4$s errors
fi: %1$s merkintää lisätty, %2$s merkintää päivitetty, %3$s merkintää ohitettu, %4$s virhettä

en: (no name)
fi: (ei nimeä)

en: (no title)
fi: (ei otsikkoa)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
fi: <a href="%1$s"> Ole hyvä ja uusi käyttöoikeutesi päivityksiin ja tukeen pitääksesi lisäosan ajan tasalla ja turvallisena </a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
fi: Karttaa ID:llä %1$s ei ole olemassa.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
fi: Merkintää jonka tunnus on %1$s ei ole olemassa.

en: AJAX request
fi: AJAX pyyntö

en: API endpoint
fi: APIn loppupiste

en: API key
fi: API avain

en: API key missing
fi: API avain puuttuu

en: API key optional
fi: Valinnainen API avain

en: API key required
fi: API avain vaaditaan

en: Access to updates and support valid until
fi: Pääsy päivityksiin ja tukeen on voimassa asti

en: Action
fi: Toiminta

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Add
fi: Lisää

en: Add Map
fi: Lisää kartta

en: Add basemap
fi: Lisää peruskartta

en: Add close button
fi: Lisää sulje nappula

en: Add filter
fi: Lisää suodatin

en: Add from GeoJSON
fi: Lisää lähteestä GeoJSON

en: Add map
fi: Lisää kartta

en: Add maps
fi: Lisää karttoja

en: Add marker
fi: Lisää merkintä

en: Add markers
fi: Lisää merkinnät

en: Add new layer
fi: Lisää uusi taso

en: Add new map
fi: Lisää uusi kartta

en: Add new marker
fi: Lisää uusi merkintä

en: Add or edit map
fi: Lisää tai muokkaa karttaa

en: Add or edit marker
fi: Lisää tai muokkaa merkintää

en: Add overlay
fi: Lisää peittokuva

en: Add popup to track
fi: Lisää ponnahdusvalikko seurataksesi

en: Add/edit custom layer
fi: Lisää/muokkaa muokattua kerrosta

en: Added shapes
fi: Lisätyt muodot

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
fi: Uuden käännöksen lisääminen tai olemassa olevan päivittäminen on melko helppoa - käy osoitteessa %s saadaksesi lisätietoja.

en: Address
fi: Osoite

en: Adds a map shortcode.
fi: Lisää kartan lyhytkoodi.

en: Admin area
fi: Ylläpitoalue

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Affiliate ID
fi: Yhteistyökumppani ID

en: Affiliates
fi: Kumppanit

en: Afrikaans
fi: Afrikaani

en: Albanian
fi: Albania

en: All
fi: Kaikki

en: All maps
fi: Kaikki kartat

en: All markers
fi: Kaikki merkinnät

en: All markers except from these maps
fi: Kaikki merkinnät paitsi näistä kartoista

en: Allowed file types
fi: Sallitut tiedostotyypit

en: Also load shapes for added filters
fi: Lataa myös lisättyjen suodattimien muodot

en: Always
fi: Aina

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
fi: API-avain vaaditaan jos haluat käyttää Bing Mapsia. Lisätietoja API-avaimen hankkimisesta on osoitteessa %1$s.

en: An older installation was detected.
fi: Vanhempi asennus havaittiin.

en: An unknown error has occured
fi: Tuntematon virhe tapahtui

en: And
fi: Ja

en: App Code
fi: Sovelluskoodi

en: App ID
fi: Sovelluksen ID

en: App icon URL
fi: Sovelluksen URL kuvake

en: Apply
fi: Päivitä

en: Apply settings to all maps
fi: Käytä asetuksia kaikkiin karttoihin

en: Apply settings to all markers
fi: Käytä asetuksia kaikkiin merkintöihin

en: Apply settings to all markers assigned to these maps (will not apply to markers added via filters)
fi: Kohdenna asetukset kaikille merkinnöille näihin karttoihin (ei vaikuta merkintöihin joita lisätty filtterien kautta )

en: Apply settings to these maps
fi: Ota asetukset käyttöön näissä kartoissa

en: Apply settings to these markers
fi: Käytä asetuksia valittuihin merkintöihin

en: Arabic
fi: Arabia

en: Arabic (Saudi Arabia)
fi: Arabia (Saudi Arabia)

en: Arcs
fi: Kaaret

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti käyttää valitut tasot valittuihin karttoihin? Tätä ei voi peruuttaa.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti käyttää valittuja asetuksia valittuihin karttoihin? Tätä ei voi peruuttaa.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected markers? This cannot be undone.
fi: Oletko varman että haluat ko. asetukset valituille merkinnöille? Tätä ei voi peruuttaa!

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kartat ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
fi: Haluatko varmasti poistaa merkinnän tunnuksella ID %1$s

en: Are you sure you want to delete the selected icons? This cannot be undone!
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitut kuvakkeet? Tätä ei voi peruuttaa!

en: Are you sure you want to delete this marker?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän merkinnän?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti korvata nämä kuvakkeet? Tätä ei voi peruuttaa.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
fi: Haluatko varmasti palauttaa asetusten oletusasetukset? Tätä ei voi peruuttaa!

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Armenian
fi: Armenia

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Assign all unassigned markers to a map
fi: Määritä kaikki määrittelemättömät merkinnät kartalle

en: Assign markers
fi: Kohdista merkinnät

en: Assign markers to this map
fi: Kohdista merkinnät tähän karttaan

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
fi: Määritä valitut merkinnät kartalle tunnuksella ID %1$s

en: Assigned to map
fi: Kohdistettu karttaan

en: Assignment mode
fi: Tehtävätila

en: Assignments
fi: Tehtävät

en: Attribution
fi: Nimeäminen

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
fi: Attribuutioteksti  joka näytetään kartalla kun kerros on aktiivinen

en: Authentication configuration
fi: Autentikoinnin määritys

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
fi: Todennus Google Maps APIs Premium Plan asiakkaille

en: Authentication method
fi: Tunnistautumismetodi

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Auto close
fi: Sulje automaattisesti

en: Automatic (use WordPress default)
fi: Automatic (käytä WordPress oletusta)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
fi: Automaattinen (käytä WordPressin kieliasetuksia)

en: Automatic (use the browser language setting)
fi: Automaattinen (käytä selaimen kieliasetusta)

en: Autostart
fi: Automaattikäynnistys

en: Available placeholders
fi: Käytettävät paikkamerkit

en: Available providers
fi: Käytettävissä olevat palveluntarjoajat

en: Azerbaijani (Latin)
fi: Azerbaizan (Latina)

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Backup and restore
fi: Varmista ja palauta

en: Backup completed successfully
fi: Varmistus tehty onnistuneesti

en: Backup or restore settings
fi: Varmista tai palauta asetukset

en: Backup, restore & reset
fi: Varmista, palauta & nollaa

en: Bangla (India)
fi: Bangla (Intia)

en: Basemap
fi: Peruskartta

en: Basemaps
fi: Peruskartat

en: Basque
fi: Baski

en: Batch update layers
fi: Eräpäivityksen kerrokset

en: Batch update map settings
fi: Eräpäivityksen kartta-asetukset

en: Batch update markers
fi: Päivitä merkinnät erässä

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
fi: Ennen kuin teet tukipyynnön, seuraa ohjeita %1$s ohjeistuksen osalta kuinka tavallisten tapahtumien osalta menetellään.

en: Belarusian
fi: Valko-Venäjä

en: Below
fi: Alapuolella

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
fi: Alapuolella ovat nykyiset asetukset, JSON - muodossa. Käytä kopioi - liitä toimintoa luodaksesi tai palauttaaksesi varmuuskopio.

en: Beta testing
fi: Beta testaus

en: Bevel
fi: Viiste

en: Bicycle
fi: Polkupyörä

en: Bicycling
fi: Pyöräily

en: Bing Maps (worldwide)
fi: Bing kartat (maailmanlaajuinen)

en: Bing Maps API key
fi: Bing karttojen API avain

en: Bosnian
fi: Bosnia

en: Bosnian (Latin)
fi: Bosnia (Latina)

en: Both
fi: Molemmat

en: Bottom
fi: Alas

en: Bounds
fi: Raja-arvot

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
fi: Koodin tutkijoita halutaan - etsiä turvallisuusvirheitä ansaitaksesi rahaa ja lisenssejä!

en: Box zoom
fi: Laatikon zoomaus

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Butt
fi: Pusku

en: Buttons
fi: Painonapit

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Capabilities
fi: Ominaisuudet

en: Car
fi: Auto

en: Catalan
fi: Katalaani

en: Catalan Spanish
fi: katalaani espanja

en: Center
fi: Keskelle

en: Center on map
fi: Keskitä kartalla

en: Central Curdish
fi: Keskikurdi

en: Change
fi: Muuta

en: Change icon
fi: Vaihda kuvake

en: Change marker icon
fi: Vaihda merkinnän kuvake

en: Change settings
fi: Muuta asetukset

en: Change units
fi: Vaihda yksiköt

en: Changelog
fi: muutosloki

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
fi: Muutoslokia ei ladattu, yritä uudelleen myöhemmin.

en: Changes the language of the results. You can pass a two-letter country code (%1$s).
fi: Vaihtaa kielen tulosten osalta. Voit käyttää kahden kirjaimen maakoodeja (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass an <a href="%1$s" target="_blank">IETF language</a> tag.
fi: Muutokset kielen tuloksiin. Voit käyttää <a href="%1$s" target="_blank">IETF kieltä</a> tag.

en: Check migration
fi: Tarkista migraatio

en: Chinese
fi: Kiina

en: Chinese (Simplified)
fi: Kiina (Yksinkertainen)

en: Chinese (Traditional)
fi: Kiina (Perinteinen)

en: Chinese (simplified)
fi: Kiina (yksinkertainen)

en: Chinese (traditional)
fi: Chinese (perinteinen)

en: Choose
fi: Valitse

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Clear measurements
fi: Nollaa mittaukset

en: Clear measurements on stop
fi: Nollaa mittaukset pysähtyessä

en: Click and drag to <b>move point</b>
fi: Klikkaa ja vedö <b>siirtääksesi kohdan</b>

en: Click behavior in view
fi: Klikkaa käytös näkymässä

en: Click behavior out of view
fi: Napsauta käyttäytymistä näkymättömänä

en: Click here for more info
fi: Klikkaa saadaksesi lisätietoa

en: Click to <b>finish line</b>
fi: Klikkaa <b>poistaaksesi rivin</b>

en: Close
fi: Sulje

en: Clustering
fi: Klusterointi

en: Collapsed
fi: Supistettu

en: Collapsed height
fi: Supistettu korkeus

en: Collapsed on mobile
fi: Pienennetty mobiilinäkymässä

en: Collapsed width
fi: Supistettu leveys

en: Color
fi: Väri

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Comma-separated list of bounds
fi: pilkuilla erotettu lista raja-arvoista

en: Comma-separated list of layers to show
fi: Pilkuilla eroteltu luettelo näytettävistä kerroksista

en: Comma-separated list of styles
fi: Puolipisteillä erotettu lista tyyleistä

en: Components
fi: Komponentit

en: Condensed
fi: Tiivistetty

en: Controls
fi: Kontrollit

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy detailed report to clipboard
fi: Kopioi yksityiskohtainen raportti leikepöydälle

en: Could not parse settings
fi: Asetuksia ei pystytty yhdistämään

en: Could not retrieve file
fi: Tiedostoa ei saatu haettua

en: Count
fi: Laske

en: Countries
fi: Maat

en: Create backup
fi: Luo varmuuskopio

en: Credentials missing or incomplete
fi: Tunnisteet puuttuvat tai ei-täydelliset

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Culture parameter
fi: Kulttuuriparametri

en: Current page
fi: Nykyinen sivu

en: Custom
fi: Muokattu

en: Custom JavaScript
fi: Muokattu JavaScript

en: Custom layers
fi: Muokatut tasot

en: Czech
fi: Tsekki

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Danish
fi: Tanska

en: Data migration
fi: Datamigraatio

en: Data migration completed successfully
fi: Datamigraatio suoritettu onnistuneesti.

en: Database error
fi: Tietokannan virhe

en: Database reset successfully
fi: Tietokanta nollattu onnistuneesti

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Date & time
fi: Päivämäärä & kello

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Date type
fi: Päivämäärän tyyppi

en: Default culture
fi: Oletuskulttuuri

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Default order by
fi: Oletusjärjestys

en: Default sort order
fi: Oletus lajittelyjärjestys

en: Default sorting
fi: Oletuslajittelu

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all maps
fi: Poista kaikki kartat

en: Delete all markers
fi: Poista kaikki merkinnät

en: Delete map
fi: Poista kartta

en: Delete maps and assign markers to this map
fi: Poista kartat ja kohdista merkinnät tähän karttaan

en: Delete maps and assigned markers
fi: Poista kartat ja kiinnitetyt merkinnät

en: Delete maps and unassign markers
fi: Poista kartat ja kohdistamattomat merkinnät

en: Delete marker
fi: Poista merkintä

en: Delete markers
fi: Poista merkinnät

en: Delete other maps
fi: Poista muut kartat

en: Delete other markers
fi: Poista muut merkinnät

en: Delete selected
fi: Poista valitut

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
fi: Poista valitut kartat ja määritä kaikki niiden merkinnät karttaan tunnuksella ID %1$s

en: Delete the selected maps and their markers?
fi: Poista valitut kartat ja niiden merkinnät?

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
fi: Poistetaanko valitut kartat ja poistetaanko niiden merkinnät?

en: Delete the selected markers?
fi: Poistetaan valitut merkinnät?

en: Descending
fi: Laskeva

en: Description
fi: Kuvaus

en: Direction
fi: Suunta

en: Directions
fi: Ajo-ohjeet

en: Directions provider
fi: Ohjeiden tarjoaja

en: Disable at zoom
fi: Ei käytössä zoomatessa

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Distance precision
fi: Etäisyyden tarkkuus

en: Distance unit
fi: Etäisyysyksikkö

en: Distribute the license key to all subsites
fi: Jaa lisenssiavain kaikille alisivustoille

en: Domain
fi: Toimialue

en: Double click zoom
fi: Kaksoisnapauta zoomausta

en: Download
fi: Lataa

en: Dragging
fi: Vetäminen

en: Draw
fi: Piirrä

en: Draw circle
fi: Piirrä ympyrä

en: Draw marker
fi: Piirrä merkintä

en: Draw radius
fi: Piirrä säde

en: Driving
fi: Autoilu

en: Duplicate maps
fi: Monista kartat

en: Duplicate maps and assign the same markers
fi: Kopioi kartat ja määritä samat merkinnät

en: Duplicate markers
fi: Monista merkinnät

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
fi: Kopioi valitut kartat ja määritä niiden merkinnät?

en: Duplicate the selected maps?
fi: Monista valitut kartat?

en: Duplicate the selected markers?
fi: Monista valitut merkinnät?

en: Duration
fi: Kesto

en: Dutch
fi: Hollanti

en: Dutch (Netherlands)
fi: Flaami (Alankomaat)

en: Edge buffer tiles
fi: Reunapuskurilevyt

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit map
fi: Muokkaa karttaa

en: Edit marker
fi: Muokkaa merkintää

en: Edit other maps
fi: Muokkaa muita karttoja

en: Edit other markers
fi: Muokkaa muita merkintöjä

en: Edit post
fi: Muokkaa artikkelia

en: Elevation
fi: Korkeus

en: Elevation chart
fi: Korkeuskaavio

en: Email
fi: Sähköposti

en: Enable
fi: Aktivoi

en: Enable / disable
fi: Ota käyttöön / poista käytöstä

en: End
fi: Loppu

en: End icon
fi: Lopetus kuvake

en: English
fi: Englanti

en: English (Australian)
fi: Englanti (Australia)

en: English (Great Britain)
fi: Englanti (Iso-Britannia)

en: English (United Kingdom)
fi: Englanti (Iso-Britannia)

en: English (United States)
fi: Englanti (Yhdysvallat)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
fi: Anna sinun kumppanuus ID vaihtaaksesi oletus MapsMarker.com takaisinlinkin kaikissa kartoissa henkilökohtaiseen kumppanuuslinkkiisi - tämä mahdollistaa komission saannin maksimissaan 50% pro version myynnistä.

en: Error
fi: Virhe

en: Error loading GPX
fi: Virhe ladattaessa GPX

en: Error: The local key is invalid for this license.
fi: Virhe: Paikallinen avain ei kelpaa tähän lisenssiin.

en: Error: The local key is invalid.
fi: Virhe: Paikallinen avain on virheellinen.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
fi: Virhe: Paikallinen lisenssiavain on väärä tässä sijainnissa.

en: Error: This license has an invalid status.
fi: Virhe: Tämän lisenssin tila on virheellinen.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
fi: Virhe: Tämä lisenssi on jäädytetty. Tämä tapahtuu yleensä, kun joku yrittää rekisteröidä toisen kokeilulisenssin samalle verkkotunnukselle. <a href="%1s" target="_blank"> Napsauta tätä saadaksesi käyttöoikeuden jonka voimassaolo ei pääty.</a>

en: Error: This license is pending review.
fi: Virhe: Tämä lisenssi on tarkkailun alla.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to version %3$s or older</a>.
fi: Virhe: Tämä lisäosan versio julkaistiin sen jälkeen kun latausoikeutesi päättyi. Ole hyvä <a href="%1$s" target="_blank"> ja uusi lataus- ja tukiliittymäsi </a> tai <a href="%2$s" target="_blank"> asenna edellinen kelvollinen versio %3$s tai vanhempi</a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
fi: Virhe: uutta paikallista lisenssiavainta ei voitu hankkia. Katso %s saadaksesi lisätietoja

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
fi: Virhe: karttaa ei voitu ladata - karttaa jonka tunnus on %1$s ei löydy. Ota yhteyttä sivuston omistajaan.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
fi: Virhe: karttaa ei pystytty lataamaan - merkintää ID-numerolla %1$s ei löydy. Ota yhteyttä sivuston omistajaan.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
fi: Virhe: karttaa ei voitu ladata - virheellinen lyhytkoodi. Ota yhteyttä sivuston omistajaan.

en: Error: too many requests. Please try again in %s seconds.
fi: Virhe: liian monta pyyntöä. Ole hyvä ja kokeile %s sekunnin päästä.

en: Estonian
fi: Eesti

en: Example
fi: Esimerkki

en: Example link for map with ID 1: %1$s
fi: Esimerkkilinkki kartalle jolla ID 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
fi: Esimerkkilinkki koko näytön karttaan tunnuksella ID 1: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
fi: Esimerkkilinkit kartalla jolla ID 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
fi: Jätä pois tiettyjä karttoja

en: Exit fullscreen
fi: Poistu koko näytöstä

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Expires
fi: Vanhenee

en: Expiry
fi: Vanheneminen

en: Export as GeoJSON
fi: Vie GeoJSON muodossa

en: Export as GeoRSS
fi: Vie GeoRSS muodossa

en: Export as KML
fi: Vie KML muodossa

en: Export completed successfully
fi: Vienti suoritettu onnistuneesti

en: Export endpoint
fi: Vie päätepiste

en: Export markers
fi: Vie merkinnät

en: Failed to send request
fi: Pyynnön lähetys epäonnistui

en: Fallback basemap
fi: Varapohjakartta

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
fi: Syötettä ei voitu noutaa, yritä myöhemmin uudelleen tai lue viimeisimmät blogiviestit osoitteessa %1$s.

en: File (all markers will be assigned according to their assignment info in the file)
fi: Tiedosto (kaikki merkinnät sijoitetaan tämän mukaan ko. tiedostoon)

en: File could not be opened
fi: Tiedostoa ei pystytty avaamaan

en: File could not be parsed
fi: Tiedostoa ei voitu jäsentää

en: File could not be read
fi: Tiedosto ei pystytty lukemaan

en: File could not be written
fi: Tiedostoa ei voitu kirjoittaa

en: File missing
fi: Tiedosto puuttuu

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: File type
fi: Tiedoston tyyppi

en: Filename missing
fi: Tiedoston nimi puuttuu

en: Filipino
fi: Filippiinit

en: Fill
fi: Täytä

en: Fill color
fi: Täyttöväri

en: Fill opacity
fi: Täytön läpikuultavuus

en: Fill rule
fi: Täytä sääntö

en: Filter mode
fi: Suodatuksen tila

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Filters control
fi: Suodattimien kontrolli

en: Find a location
fi: Etsi sijainti

en: Finnish
fi: Suomi

en: First name
fi: Etunimi

en: Fit all markers
fi: Täytä kaikki merkinnät

en: Fit markers after searching
fi: Sovita merkinnät haun jälkeen

en: Fixed (all markers will be assigned to the selected maps, even if they have assignment info in the file)
fi: Korjattu (kaikki merkinnät kohdistetaan valittuihin karttoihin, vaikka niillä on kohdistusinfo tiedostossa)

en: Fixed zoom level
fi: Kiinteä zoomaustaso

en: Follow @MapsMarker on Twitter
fi: Seuraa @MapsMarker Twitterissä

en: Follow MapsMarker on Facebook
fi: Seuraa MapsMarker Facebookissa

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
fi: Käy yhteisössä kuratoidun luettelon mukautetuista tasoista ja WMS-palveluista osoitteessa %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
fi: Vertailleeksesi tuettuja geokoodaus toimittajia, vieraile osoitteessa %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
fi: Saadaksesi ohjeet ilmaiselle LocationIQ Geocoding API avaimelle, vieraile %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
fi: Katso ohjeet ilmaisen MapQuest Geocoding API - avaimen hankkimisesta osoitteesta %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
fi: Ohje jotta saat käyttöösi TomTom Geocoding API-avaimen, vieraile sivustolla %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
fi: Saadaksesi lisätietoa vientiominaisuudesta ja ohjeesta kuinka muutat vientitiedoston toiseen muotoon, vieraile osoitteessa %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
fi: Lisätietoja tuontiominaisuudesta, tiedostovaatimuksista ja opetusohjelma muuntamisesta muodoista toiseen löytyy osoitteesta %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
fi: Saadaksesi lisää infoa Maps Marker affiliate ohjelmasta ja kuinka saada oma affiliate ID, vieraile linkissä %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
fi: Palvelukuvaukset, hinnoittelu, käyttörajoitukset ja ohje kuinka rekisteröit Google Geocoding API avaimen, vieraile osoitteessa %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
fi: Palvelun ehdot, hinnoittelu, käyttörajoitukset ja muut käy osoitteessa %1$s.

en: Format
fi: Muoto

en: Free trial license valid until
fi: Ilmainen kokeiluversio voimassa asti

en: French
fi: Ranska

en: French (Canada)
fi: Ranska (Kanada)

en: French (France)
fi: Ranska (Ranska)

en: Frontend
fi: Edusta

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Fullscreen button
fi: Kokonäytön kuvake

en: Fullscreen endpoint
fi: Koko näytön päätepiste

en: Fullscreen map
fi: Koko näytön kartta

en: GPX control
fi: GPX kontrolli

en: GPX download
fi: GPX lataus

en: GPX download button
fi: GPX lataus painonappi

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
fi[0]: GPX seuranta <span class="count">(%s)</span>
fi[1]: GPX seurannat <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
fi: GPX seurannat

en: General
fi: Yleinen

en: GeoJSON button
fi: GeoJSON painonappi

en: GeoJSON export
fi: GeoJSON vienti

en: GeoRSS export
fi: GeoRSS vienti

en: GeoRss button
fi: GeoRss painike

en: Geocoding
fi: Geokoodaus

en: Geocoding bounds
fi: Geokoodauksen raja-arvot

en: Geocoding control
fi: Geokoodauksen ohjaus

en: Geocoding error
fi: Geokoodaus virhe

en: Geocoding provider
fi: Geokoodauksen tarjoaja

en: Geocoding settings
fi: Geokoodauksen asetukset

en: Geolocation error
fi: Maantieteellisen sijainnin virhe

en: Georgian
fi: Georgia

en: German
fi: Saksa

en: German (Germany)
fi: Saksa (Saksa)

en: Gesture handling
fi: Eleiden käsittely

en: Get a non-expiring license key
fi: Hanki ei-vanhentuva lisenssiavain

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
fi: Hanki ei-vanhentuva lisenssiavain %1$s ja aktivoi lisenssiavain alta.

en: Get directions
fi: Hanki ajo-ohjeet

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
fi: Mahdollistaa tai poistaa käytöstä GeoJSON, KML ja GeoRSS vientien päätepisteet maailmanlaajuisesti kaikille kartoille.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
fi: Mahdollistaa tai poistaa käytöstä koko näytön päätepiste maailmanlaajuisesti kaikille kartoille.

en: Google Maps (worldwide)
fi: Google kartat (maailmanlaajuinen)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
fi: Vain Google Maps APIs Premium Plan asiakkaille

en: Google Maps JavaScript API key
fi: Google Maps JavaScript API avain

en: Google styles
fi: Googlen tyylit

en: Greek
fi: Kreikka

en: Grid lines color
fi: Ruudukon väri

en: Gzip compression
fi: Gzip pakkaus

en: HERE Maps API key
fi: HERE Maps API avain

en: HTML filter for popups
fi: HTML suodatin ponnahdusikkunoille

en: Hausa (Latin)
fi: Hausa (Latina)

en: Header and data size mismatch at row %1$u
fi: Otsikko ja datan koko eroavat rivillä %1$u

en: Health check
fi: Terveystarkistus

en: Heart rate
fi: Syke

en: HeavyVehicle
fi: Raskas ajoneuvo

en: Hebrew
fi: Hebrea

en: Height
fi: Korkeus

en: Height of the icons in pixels.
fi: Kuvakkeiden korkeus pikseleinä.

en: Help & Support
fi: Apu & Tuki

en: Help translate Maps Marker Pro
fi: Auta kääntämään Maps Marker Pro

en: Hide changelog
fi: Piilota muutosloki

en: Hide fields with no value
fi: Piilota kentät ilman arvoa

en: Hide minimap
fi: Piilota pienoiskartta

en: Hourly
fi: Tunnittain

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
fi: Kuinka säännöllisesti kartat todennäköisesti muuttuvat. Tämä arvo antaa yleisinfoa hakukoneille ja se ei välttämättä korreloidu siihen kuinka useasti ne tutkivat sivun. Lisätietoa saatavilla linkistä %1$s.

en: Hungarian
fi: Unkari

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
fi: Olen lukenut <a href="%1$s" target="_blank"> käyttöehdot </a> ja <a href="%2$s" target="_blank"> tietosuojakäytännöt </a>.

en: Icelandic
fi: Islanti

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon anchor
fi: Kuvakkeen ankkuri

en: Icon replaced successfully
fi: Kuvake korvattu onnistuneesti

en: Icon size
fi: Kuvakkeen koko

en: Icon to replace
fi: Korvattava kuvake

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: If a popup text is set, it will appear here
fi: Jos ponnahdusikkunan tekstit on asetettu, se ilmestyy tähän

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
fi: Jos tyhjä, "WordPress osoitetta (URL)" - %1$s - käytetään.

en: If empty, the entire planet will be searched.
fi: Jos tyhjä, koko maapallolta etsitään.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
fi: Jos tyhjä, WordPressin kieliasetusta käytetään.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, links to fullscreen maps will automatically be added to the sitemap.
fi: Jos aktivoitu, ja %1$s lisäosa on aktiivinen, linkit kokoruudun karttoihin lisätään automaattisesti sivukarttaan.

en: If enabled, map data is compressed to improve load times.
fi: Jos aktivoitu, karttadata pakataan latausaikojen parantamiseksi.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
fi: Jos aktivoitu, kartat ladataan vasta kun ne tulevat näkyviin katselunäkymässä.

en: If enabled, popups will only be loaded when needed.
fi: Jos aktivoitu, ponnahdusikkunat ladataan vain tarvittaessa.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
fi: Jos aktivoitu, näytä alasvetovalikko Wordpressin hallintapalkissa.

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
fi: Jos lataus ei käynnisty automaattisesti, <a href="%1$s">napsauta tätä</a>

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
fi: Jos sinulla on ongelmia lisenssisi kanssa, ole hyvä ja <a href="%1$s" target="_blank"> avaa tukipyyntö</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fi: Jos haluat käyttää Google Mapsia, sinun on rekisteröitävä henkilökohtainen Google Maps JavaScript - sovellusliittymän API-avain. Palvelun ehdot, hinnoittelu, käyttörajoitukset ja muut käy, vieraile osoitteessa %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fi: Jos haluat käyttää HERE Mapsia, sinun on rekisteröitävä henkilökohtainen HERE-tili. Opetusohjelman, palvelusehtojen, hinnoittelun, käyttörajoituksen ja ja muiden osata, vieraile osoitteessa %1$s.

en: If you want to use Lima Labs Maps, you have to register a personal Lima Labs account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fi: Jos haluat käyttää Lima Labs Maps karttoja, sinun on tehtävä henkilökohtainen Lima Labs tili. Ohjeet, käyttöehdot, hinnottelu ja palvelun käyttöehdot, ole hyvä ja vieraile %1$s.

en: If you want to use Stadia Maps, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fi: Jos haluat käyttää Stadia Maps - karttoja, sinun pitää rekisteröidä henkilökohtainen Stadia tili. Ohjeista, käyttöehdoista, hinnoittelusta, käyttörajoituksista ja muusta, ole hyvä ja vieraile %1$s.

en: If you want to use Stadia geocoding, you have to register a personal Stadia account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fi: Jos haluat käyttää Stadia geokoodausta, sinun täytyy lisätä henkilökohtainen Stadia tili. Ohjeiden, käyttövaltuutuksien, hinnoittelun, käyttörajoitteiden ja muiden osalta, ole hyvä ja vieraile %1$s.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
fi: Jos haluat käyttää TomTom Maps -palvelua, sinun on rekisteröitävä henkilökohtainen TomTom-tili. Opetusohjelma, palvelusehdot, hinnoittelu, käyttörajoitukset ja enemmän, vieraile %1$s.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
fi: Jos kielesi puuttuu tai sitä ei ole vielä käännetty kokonaan, olet tervetullut auttamaan verkkopohjaisessa ympäristössä:

en: Image format
fi: Kuvan muoto

en: Imperial
fi: Keisarillinen

en: Imperial (metric)
fi: Keisarillinen (metrinen)

en: Import markers
fi: Tuo merkinnät

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
fi: Tärkeää: napsauta lisenssiavaimen vieressä olevaa päivityspainiketta oston jälkeen uusinnan tilauksen loppuun saattamiseksi.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
fi: Jos sinulla on ongelmia, voit aina <a href="%1$s"> nollata lisäosan asetukset </a>.

en: Inactive (API key required)
fi: Ei aktiivinen (API avain vaaditaan)

en: Include specific maps
fi: sisällytä erityiset kartat

en: Indicator line color
fi: Merkkivalon väri

en: Indicator line width
fi: Indikaattorin viivan leveys

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Inertia
fi: Hitaus

en: Inertia deceleration
fi: Hitauden hidastuminen

en: Inertia max speed
fi: Hitauden maksiminopeus

en: Initial view
fi: Alkuperäinen näkymä

en: Insert map
fi: Lisää kartta

en: Installation finished - you can now start creating maps!
fi: Asennus valmis - voit nyt alkaa luoda karttoja!

en: Integration
fi: Integraatio

en: Interaction
fi: Vuorovaikutus

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Invalid GeoJSON
fi: Viallinen GeoJSON

en: Invalid JSON
fi: viallinen JSON

en: Invalid URL
fi: Viallinen URL

en: Invalid data
fi: Viallinen data

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedoston nimi

en: Invalid format
fi: Väärä muoto

en: Invalid header row
fi: Väärä otsikon rivi

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
fi: Väärä lisenssiavain. Lisenssin täytyy alkaa %1$s

en: Invalid map ID
fi: Väärä kartan ID

en: Invalid marker ID
fi: Viallinen merkinnän ID

en: Invalid provider
fi: Virheellinen palveluntarjoaja

en: Invalid request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Invalid response
fi: Virheellinen vastaus

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
fi: Kääntää Y-akselin numeroinnin laatoille

en: Irish
fi: Irlanti

en: Italian
fi: Italia

en: Italian (Italy)
fi: Italia (Italia)

en: Japanese
fi: Japani

en: JavaScript callback
fi: JavaScript takaisinkutsu

en: Jump to marker
fi: Siirry merkintään

en: Jump to marker and zoom
fi: Hyppää merkintään ja zoomaa

en: KML button
fi: KML painike

en: KML export
fi: KML vienti

en: Keep current zoom level
fi: Pidä nykyinen zoomaustaso

en: Keyboard navigation
fi: Näppäimistönavigointi

en: Korean
fi: Korea

en: Language
fi: Kieli

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Latest available version:
fi: Viimeisin saatavilla oleva versio:

en: Latest news
fi: Viimeiset uutiset

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
fi: Leveysaste (etelä), Pituusaste (länsi), Leveysaste (pohjoinen), Pituusaste (itä)

en: Latvian
fi: Latvia

en: Layers
fi: Tasot

en: Layers control
fi: Kerrosten hallinta

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
fi: Jätä API avain tyhjäksi jos haluat autenkoinnin käyttäen App ID ja App Codea.

en: Left
fi: Vasen

en: Legacy authentication
fi: Vanha todennustapa

en: Libraries, services and images
fi: Kirjastot, palvelut ja kuvat

en: License
fi: Lisenssi

en: License Key
fi: Lisenssiavain

en: License key missing
fi: Lisenssiavain puuttuu

en: License registered to
fi: Lisenssi rekisteröity

en: License settings
fi: Lisenssiasetukset

en: Lima Labs API key
fi: Lima Labs API avain

en: Line color
fi: Viivan väri

en: Line width
fi: Viivan leveys

en: Link target
fi: Linkin kohde

en: List
fi: Lista

en: List action
fi: Listaa toiminta

en: List all maps
fi: Näytä kaikki kartat

en: List all markers
fi: Näytä kaikki merkinnät

en: List settings
fi: Listauksen asetukset

en: Lithuanian
fi: Liettua

en: Loading changelog, please wait ...
fi: Ladataan muutoslokia, odota...

en: Locate button
fi: Paikanna painike

en: Location
fi: Sijainti

en: Location biasing
fi: Sijainnin puolueellisuus

en: Location finder
fi: Sijainnin etsintä

en: LocationIQ API key
fi: LocationIQ API avain

en: LocationIQ Geocoding API key
fi: LocationIQ Geocoding API avain

en: Locator
fi: Paikannin

en: Locator fill color
fi: Paikantimen täyttöväri

en: Locator fill opacity
fi: Paikantimen täytön läpinäkyvyys

en: Locator radius
fi: Paikantimen säde

en: Locator stroke color
fi: Paikannusväri

en: Logic
fi: Logiikka

en: Longitude
fi: Pituusaste

en: Luxembourgish
fi: Luxemburg

en: Macedonian
fi: Makedonia

en: Malay
fi: Malawi

en: Malay (Malaysia)
fi: Malavi (Malesia)

en: Maltese
fi: Malta

en: Manage GPX tracks
fi: Hallitse GPX kappaleita

en: Manage icons
fi: Muokkaa kuvakkeita

en: Map
fi: Kartta

en: Map ID missing
fi: Kartan ID puuttuu

en: Map could not be displayed because of an invalid license. More information can be found on the <a href="%1$s">license page</a>.
fi: Karttaa ei voitu näyttää väärän lisenssin takia. Lisätietoa saat linkistä <a href="%1$s">lisenssisivu</a>.

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
fi: Karttaa joka luotu <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> ei pystytty näyttämään väärän lisenssin takia. Ota yhteyttä sivuston omistajaan saadaksesi lisätietoja.

en: Map dimensions
fi: Kartan mitat

en: Map lazy loading
fi: Kartan taustalataus

en: Map missing
fi: Kartta puuttuu

en: Map not found
fi: Karttaa ei löydy

en: Map saved successfully
fi: Kartta tallennettu onnistuneesti

en: Map settings for new maps
fi: Kartta-asetukset uusille kartoille

en: Map style
fi: Kartan tyyli

en: MapQuest Geocoding API key
fi: MapQuest Geocoding API avain

en: Maps
fi: Kartat

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
fi: Maps Marker Pro - #1 kartta lisäosa WordPressiin

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
fi: Maps Marker Pro - lisäosan päivitys tarjolla!

en: Maps Marker Pro 4 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating the old one.
fi: Maps Marker Pro 4 kirjoitettiin kokonaisuudessaan alusta loppuun uusiksi ja tehtiin samalla uusi tietokantarakenne. Lopputuloksena nykyinen data pitää kääntää migraatiolla. Jotta tämä olisi mahdollisimman riskivapaa, lisäosan hakemisto uudelleennimettiin (WordPressin logiikan mukaan se on eri lisäosa) ja uusi tietokanta luotiin. Tämä mahdollistaa palaamisen edelliseen lisäosaan jos havaitset ongelmia ja voit inaktivoida tämän version ja palata takaisin vanhaan versioon.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
fi: Maps Marker Pro on päivitetty onnistuneesti versiosta %1s versioon %2s!

en: Maps and markers
fi: Kartat ja merkinnät

en: Maps deleted successfully
fi: Kartat poistettu onnistuneesti

en: Maps per page
fi: Kartat per sivu

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
fi: MapsMarker-kumppaniohjelma - rekisteröidy nyt ja saat palkkioita jopa 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
fi: MapsMarker jälleenmyyntiohjelma - uudelleenmyy 20% alennuksella!

en: MapsMarker.com backlinks
fi: MapsMarker.com käänteislinkit

en: Marker ID
fi: Merkinnän ID

en: Marker icon
fi: Merkinnän kuvake

en: Marker list
fi: Merkinnän lista

en: Marker mode
fi: Merkinnän tila

en: Marker name
fi: Merkinnän nimi

en: Marker saved successfully
fi: Merkintä tallennettu onnistuneesti

en: Marker settings for new markers
fi: Merkinnän asetukset uusille merkinnöille

en: Marker with ID %1$s not found
fi: Merkintää tunnuksella %1$s ei löydy

en: Marker with ID %1$s updated
fi: Merkintä ID %1$s päivitetty

en: Markers
fi: Merkinnät

en: Markers deleted successfully
fi: Merkinnät poistettu onnistuneesti

en: Markers from map %1$s successfully moved to map %2$s
fi: Merkinnät kartasta %1$s onnistuneesti siirretty karttaan %2$s

en: Markers per page
fi: Merkinnät per sivu

en: Markers successfully assigned to map %1$s
fi: Merkinnät kohdistettu onnistuneesti karttaan %1$s

en: Markers successfully removed from map %1$s
fi: Merkinnät onnistuneesti poistettu kartasta %1$s

en: Max bounds
fi: Enimmäisrajat

en: Max cluster radius
fi: Maksimi klusterin säde

en: Max height
fi: Maksimikorkeus

en: Max interval
fi: Maksimi intervalli

en: Max width
fi: Maksimileveys

en: Max zoom
fi: Maksimi zoomaus

en: Maximum upload size exceeded
fi: Maksimi latauskoko ylitetty

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
fi: Suurin zoomaustaso jota palvelimella on laattoja käytettävissä

en: Measure button
fi: Mittaa painonappi

en: Method of travel
fi: Matkustusmuoto

en: Metric
fi: Metrinen

en: Metric (imperial)
fi: Metrinen (keisarillinen)

en: Metric units
fi: Metriset yksiköt

en: Min width
fi: Minimileveys

en: Min zoom
fi: Minimi zoomaus

en: Minimap
fi: Pienoiskartta

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
fi: Merkkien minimimäärä joita pitää kirjoittaa jotta pyyntö geocoding tarjoajalle lähetetään.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
fi: Pienin zoomaustaso, jota palvelimella on laattoja käytettävissä

en: Misc
fi: Sekalaista

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to the selected maps)
fi: Puuttuu (puuttuvat kohdistusmerkinnät kohdistetaan valittuihin karttoihin)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
fi: Puuttuu (merkinnät joilta puuttuu koordinaatit geokoodataan)

en: Missing address for geocoding
fi: Puuttuva osoite geokoodausta varten

en: Missing marker ID
fi: Puuttuva merkinnän ID

en: Missing or incomplete coordinates
fi: Puuttuvat tai puutteelliset koordinaatit

en: Modified
fi: Muokattu

en: Mongolian (Cyrillic)
fi: Mongolia (kyrillinen)

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Move markers
fi: Siirrä merkinnät

en: Move markers to a map
fi: Siirrä merkinnät karttaan

en: Move objects to map copies
fi: Siirrä kohteita karttakopioihin

en: Moving
fi: Liikkuva

en: Moving time
fi: Siirtymäaika

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
fi: Vain monisivusto: päivitä myös kaikkien alisivustojen asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Name of the layer
fi: Tason nimi

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
fi: Tarvitaan kauniiden linkkien luomiseksi koko näytön karttoihin tai API päätepisteisiin.

en: Nepali (Nepal)
fi: Nepali (Nepali)

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New icons will be uploaded to the following directory
fi: Uudet kuvakkeet ladataan seuraavaan hakemistoon

en: New marker added
fi: Uusi merkintä lisätty

en: New shape settings
fi: Uudet muotoasetukset

en: New shortcode
fi: Uusi lyhytkoodi

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: News via RSS
fi: Uutiset RSSn kautta

en: News via email
fi: Uutiset sähköpostin kautta

en: No elevation data available
fi: Ei korkeustietoja saatavilla

en: No geographical data found
fi: Maantieteellisiä tietoja ei löytynyt

en: No issues have been found.
fi: Ei mitään huomautettavaa.

en: No limit
fi: Ei rajausta

en: No maps selected
fi: Ei valittuja karttoja

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
fi: Merkintäkartan lyhytkoodeja ei löytynyt - jatka napsauttamalla "Aloita migraatio".

en: No markers found
fi: Ei löytynyt merkintöjä

en: No markers selected
fi: Ei merkintöjä valittu

en: No preference
fi: Ei väliä

en: No preview
fi: Ei esikatselua

en: No preview - save and reload to see changes
fi: Ei esikatselua - tallenna ja lataa uudestaan nähdäksesi muutokset

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: No settings selected
fi: Ei asetuksia valittu

en: No supported multilingual plugin found
fi: Ei tuettua monikielen lisäosaa löytynyt

en: No supported multilingual plugin installed.
fi: Mitään tuettua monikielistä laajennusta ei ole asennettu.

en: No wrap
fi: Ei kierrätystä

en: None
fi: Ei mitään

en: None (geocoding disabled)
fi: Ei mitään (geokoodaus poistettu)

en: Nonzero
fi: Nollasta poikkeava

en: Norwegian
fi: Norja

en: Norwegian (Bokmål)
fi: Norja (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
fi: Norja (Norja)

en: Not assigned to any map
fi: Ei kohdistettu mihinkään karttaan

en: Not used in any content
fi: Ei käytetä missään sisällössä

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
fi: Huomio: Merkintöjen linkitykset poistetaan, mutta merkintöjä ei poisteta.

en: Now
fi: Nyt

en: Number of markers to show:
fi: Näytettävien merkintöjen lukumäärä:

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
fi: Pois (merkinnät joista puuttuvat koordinaatit ohitetaan)

en: Off (no changes to marker assignments)
fi: Off (ei muutoksia merkintöjen kohdistuksiin)

en: On (all markers will be geocoded)
fi: Päällä (kaikki merkinnät geokoodataan)

en: On (imported markers will be assigned or unassigned)
fi: On (tuodut merkinnät kohdistetaan tai ei kohdisteta)

en: On demand
fi: Tarvittaessa

en: Once
fi: Kerran

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
fi: Kun virhe on ratkaistu, napsauta päivityspainiketta. Jos tarvitset lisäapua, voit <a href="%1$s" target="_blank"> avata tukilpyynnön</a>.

en: One result
fi: Yksi tulos

en: Only active settings will be applied to the selected maps. To activate a setting, tick the checkbox on the left.
fi: Vain aktiiviset asetukset kohdistetaan valittuihin karttoihin. Aktivoidaksesi asetuksen, klikkaa vasemmalla olevaa valintaruutua.

en: Only markers from these maps
fi: Merkinnät ainoastaan näistä kartoista

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
fi: Aseta tämä vaihtoehto WordPress-kansion URL-osoitteeseen vain, jos sinulla on ongelmia tai jos tuki suosittelee niin!

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Opacity of the layer
fi: Kerroksen opasiteetti

en: Open Media Library
fi: Avaa Mediakirjasto

en: Open link
fi: Avaa linkki

en: Open on hover
fi: Avaa leijuen

en: Open popup
fi: Avaa ponnahdusikkuna

en: Open popup and zoom
fi: Avaa popup ikkuna ja zoomaa

en: Open standalone map in fullscreen mode
fi: Avaa kartta uuteen ikkunaan

en: Option A: activate an unexpiring license key
fi: Vaihtoehto A: aktivoi voimassa oleva lisenssiavain

en: Option B: get a personalized trial license key
fi: Vaihtoehto B: hanki henkilökohtainen kokeilulisenssi

en: Option C: get an anonymous trial license key
fi: Vaihtoehto C: hanki anonyymi kokeilulisenssiavain

en: Or
fi: Tai

en: Order by
fi: Järjestys

en: Overlay
fi: Päällys

en: Overlays
fi: Peittokuvat

en: PHP version
fi: PHP versio

en: Pace
fi: Nopeus

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Panel
fi: Paneeli

en: Pedestrian
fi: Jalankulkija

en: Permalinks
fi: Pysyvät linkit

en: Permalinks base URL
fi: Permalinks perus URL

en: Permalinks slug
fi: Kestolinkin koodi

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Persian
fi: Persia

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
fi: Ota huomioon jos palautat versiosta joka on muuta kuin %1$s se tarkoittaa että asetukset jotka on lisätty, muutettu tai poistettu tässä versiossa menevät oletusarvoihinsa.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
fi: Napsauta tätä viimeistelläksesi Maps Marker Pron asennuksen.

en: Please click here to renew your access to updates and support
fi: Napsauta tähän kun haluat uusia päivityksiä ja tukea

en: Please do not delete the old plugin until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
fi: Älä poista vanhaa lisäosaa kunnes olet tarkistanut että kaikki data on tuotu onnistuneesti. Me suosittelemme varmuuskopion ottoa %1$s ja %2$s tietokantatauluista, jotta voit tehdä migraaation uudestaan myöhemmin, jos se on tarvetta tehdä.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
fi: Anna pilkulla erotettu luettelo tunnuksista (esim. 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
fi: Anna lisenssi avain jatkaaksesi.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
fi: Anna kelvollinen sähköpostiosoite (tai hanki anonyymi kokeilulisenssiavain)

en: Please enter your first name
fi: Anna etunimesi

en: Please enter your last name
fi: Anna sukunimesi

en: Please go to the health page for more information.
fi: Siirry terveystarkastus sivulle tarkempia tietoja varten.

en: Please go to the license page for more information.
fi: Siirry lisenssisivulle saadaksesi lisää infoa.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
fi: Huomioi että on tarkoitettu siihen toimialueeseen johon se rekisteröitiin.Jos haluat käyttää lisenssiä toisessa asennuksessa, seuraa <a href="%1$s" target="_blank">tätä ohjetta</a>.

en: Please note that any caches you are using must be cleared, or maps might stop working.
fi: Huomioi että kaikki välimuistit joita käytät pitää tyhjentää, tai muuten kartat ei välttämättä toimi.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
fi: Jos sinulla on personoitu testilisenssi, silloin ei ole mahdollista <a href="%1s" target="_blank">avat tukipyyntöä</a> tai saada muistutusta kun sinun testilisenssi on vanhentunut.

en: Please note that marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
fi: Huomio jos  merkintäkartat ovat vanhentuneet, mutta niitä voidaan silti käyttää yhteensopivuuden taaksepäin. Lisämerkintöjä kuitenkin tarvitaan jotta ne näyttävät samalta. Koska on suuri riski tehdä tämä ohjelmallisesti, vaadimme sinua korvaamaan nämä lyhytkoodit manuaalisesti. Aloita siirtotarkistus saadaksesi luettelo käytetyistä lyhytkoodeista ja kuinka ne on päivitettävä. Vain viestien ja sivujen lyhytkoodit voidaan tunnistaa, joten tarkista myös, käytätkö pikakoodeja widgetissä tai muissa paikoissa. Tämä vaikuttaa vain merkistökarttojen lyhyisiin koodeihin. Tasokarttojen lyhytkoodeja ei tarvitse päivittää.

en: Please note that only files with UTF-8 encoding are currently supported.
fi: Huomioi että vain tiedostot joissa UTF-8 encoding on tuettuja tällä hetkellä.

en: Please note that the selected basemaps and overlays will completely replace the current settings on the respective maps.
fi: Huomioi että valitut pohjakartat and kerrokset korvaavat nykyiset asetukset kaikissa muissa kartoissa.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
fi: Ole hyvä ja uusi käyttöoikeutesi päivityksiin ja tukeen pitääksesi lisäosasi ajan tasalla ja turvallisena.

en: Please select the map you want to display
fi: Valitse kartta jonka haluat näyttää

en: Please select the map you would like to add.
fi: Valitse kartta jonka haluat lisätä.

en: Plugin settings
fi: Lisäosan asetukset

en: Plugin version
fi: Plugin versio

en: Polish
fi: Puola

en: Polyline
fi: Moniviiva

en: Popup
fi: Ponnahdusikkuna

en: Popup anchor
fi: Ponnahdusikkunan ankkuri

en: Popup lazy loading
fi: Ponnahdusikkunan taustalataus

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Portuguese (Brazil)
fi: Portugali (Brasilia)

en: Portuguese (Portugal)
fi: Portugali (Portugali)

en: Position
fi: Sijainti

en: Positon
fi: Sijainti

en: Preferred route profile
fi: Suosittu reititys profiili

en: Press CTRL-key and click to <b>add point</b>
fi: Paina CTRL-näppäintä ja klikkaa  <b>lisätäksesi kohdan</b>

en: Press CTRL-key and click to <b>resume line</b>
fi: Paina CTRL-näppäintä ja klikkaa  <b>jatkaaksesi riviä</b>

en: Press SHIFT-key and click to <b>delete point</b>
fi: Paina SHIFT-näppäintä  ja klikkaa <b>poistaaksesi kohdan</b>

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Priority for maps
fi: Karttojen prioriteetti

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Publish
fi: Julkaise

en: Published
fi: Julkaistu

en: Published on %1$s
fi: Julkaistu %1$s

en: Punjabi (Arabic)
fi: Punjabi (Arabia)

en: Radius
fi: Säde

en: Raster tiles
fi: Rasterointilaatat

en: Recent markers
fi: Viimeiset merkinnät

en: Recommended
fi: Suositeltu

en: Rectangle
fi: Suorakulma

en: Redirect to external GPX files
fi: Ohjaa ulkoisiin GPX tiedostoihin

en: Region
fi: Alue

en: Register strings
fi: Rekisteröi merkkijonot

en: Register strings for translation
fi: Rekisteröi merkkijonot käännöksiin

en: Remove all markers from a map
fi: Poista kaikki merkinnät kartalta

en: Remove markers
fi: Poista merkinnät

en: Renew your access to updates and support
fi: Tarkista pääsysi päivityksiin ja tukeen

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace marker icons
fi: Vaihda merkintöjen kuvakkeet

en: Replacement icon
fi: Korvaava kuvake

en: Request parameter keys will be uppercase
fi: Vaaditut parametriavaimet ovat isoja kirjaimia

en: Resellers
fi: Jälleenmyyjät

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset IDs (new maps will start with ID 1)
fi: Nollaa ID-numerot (uudet kartat aloitetaan ID 1 - numerolla)

en: Reset IDs (new markers will start with ID 1)
fi: Nollaa ID-numerot (uudet kartat aloitetaan ID 1 - numerolla)

en: Reset button
fi: Nollaa painike

en: Reset database
fi: Nollaa tietokanta

en: Reset location
fi: Nollaa sijainti

en: Reset map view
fi: Nollaa näyttönäkymä

en: Reset settings
fi: Nollaa asetukset

en: Responsive map
fi: Responsiivinen kartta

en: Restore backup
fi: Palauta varmistus

en: Restore completed successfully
fi: Palautus tehty onnistuneesti

en: Restrict to current view
fi: Rajoita nykyiseen näkymään

en: Return images with transparency
fi: Palauta kuvat läpinäkyvyydellä

en: Reverse X-axis
fi: Käänteinen X-akseli

en: Reverse Y-axis
fi: Käänteinen Y-akseli

en: Right
fi: Oikea

en: Role
fi: Rooli

en: Romanian
fi: Romania

en: Romanian (Romania)
fi: Romania (Romania)

en: Round
fi: Kierros

en: Row %1$s in table %2$s could not be processed
fi: Rivi %1$s taulussa %2$s ei pystytty prosessoimaan

en: Russian
fi: Venäjä

en: Same tab
fi: Sama välilehti

en: Save
fi: Tallenna

en: Save current values as defaults for new maps
fi: Tallenna nykyiset arvot oletusarvoina uusille karttoille

en: Save current values as defaults for new markers
fi: Tallenna nykyiset arvot oletusarvoina uusille merkinnöille

en: Scale
fi: Skaalaus

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Scottish Gaelic
fi: Skotlannin Gaelic

en: Scroll wheel zoom
fi: Virityspyörän zoom

en: Search
fi: Etsi

en: Search and sort
fi: Etsi ja järjestä

en: Search maps
fi: Etsi karttoja

en: Search markers
fi: Etsi merkkejä

en: Security check failed
fi: Turvallisuustarkastus epäonnistui

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select icons
fi: Valitse kuvakkeet

en: Select or Upload GPX file
fi: Valitse tai lataa GPX tiedosto

en: Select the map you want to display
fi: Valitse kartta jonka haluat näyttää

en: Serbian
fi: Serbia

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
fi: Serbia (kyrillinen, Bosnia ja Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
fi: Serbia (kyrillinen, Serbia)

en: Serbian (Latin, Serbia)
fi: Serbia (Latina, Serbia)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
fi: Ota käyttöön jos haluat päivittää helposti uusimpiin betaversioihin.

en: Set view
fi: Aseta näkymä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings missing
fi: Asetukset puuttuvat

en: Settings reset successfully
fi: Asetukset nollattu onnistuneesti

en: Settings saved successfully
fi: Asetukset tallennettiin onnistuneesti

en: Settings updated successfully
fi: Asetukset päivitetty onnistuneesti

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
fi: Suodattimien kautta lisätyt muodot piilotetaan kun tämä välilehti on aktiivinen

en: Share
fi: Jaa

en: Share URL
fi: Jaa linkki (URL)

en: Share button
fi: Jaa painonappi

en: Share text
fi: Jaa teksti

en: Share window
fi: Jaa ikkuna

en: Shortcode
fi: Lyhytkoodi

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
fi: Lyhytkoodi karttojen lisäykseen - Esimerkki: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
fi: Lyhin

en: Show
fi: Näytä

en: Show QR code for fullscreen map
fi: Näytä QR koodi kokoruudun kartalle

en: Show address
fi: Näytä osoite

en: Show advanced settings
fi: Näytä edistyneet asetukset

en: Show all available markers (disables individual filters)
fi: Näytä kaikki käytettävissä olevat merkinnät (poistaa yksittäiset suodattimet käytöstä)

en: Show bearings
fi: Näytä laakerit

en: Show bounds on hover
fi: Näytä rajat leijuessa

en: Show clear button
fi: Näytä nollaa painonappi

en: Show coordinates
fi: Näytä koordinaatit

en: Show directions link
fi: Näytä ajo-ohjeet linkki

en: Show end icon
fi: Näytä loppukuvake

en: Show error tiles
fi: Näytä virheruudut

en: Show fullscreen link
fi: Näytä koko näytön linkki

en: Show health check:
fi: Näytä terveystarkastus:

en: Show imperial
fi: Näytä keisarillinen

en: Show in markers list
fi: Näytä merkintöjen listassa

en: Show in popup
fi: Näytä ponnahdusikkunassa

en: Show interval markers
fi: Näytä välimerkinnät

en: Show location finder
fi: Näytä sijainnin etsintä

en: Show location marker
fi: Näytä sijainnin merkintä

en: Show marker
fi: Näytä merkintä

en: Show marker name
fi: Näytä merkinnän nimi

en: Show me where I am
fi: Näytä missä olen

en: Show metric
fi: Näytä metrinen

en: Show minimap
fi: Näytä pienoiskartta

en: Show news and links:
fi: Näytä uutiset ja linkit:

en: Show popup
fi: Näytä ponnahdusikkuna

en: Show prefix
fi: Näytä etuliite

en: Show release notes
fi: Näytä päivityksen muistiinpanot

en: Show search and sort
fi: Näytä etsi ja järjestä

en: Show start icon
fi: Näytä alkukuvake

en: Show start/end icons
fi: Näytä aloitus/lopetus kuvakkeet

en: Show unit button
fi: Näytä yksikkö painonappi

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
fi: Näyttää paikkamerkin kuvan laatoille joita ei voi ladata

en: Sindhi (Arabic)
fi: Sindhi (Arabia)

en: Single marker mode
fi: Yksittäisen merkinnän tila

en: Sitemaps
fi: Sivukartat

en: Slovak
fi: Slovakia

en: Slovenian
fi: Slovenia

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Sorting
fi: Järjestys

en: Source
fi: Lähde

en: Source or target missing
fi: Lähde tai kohde puuttuu

en: Source or target not found
fi: Lähdettä tai kohdetta ei löydy

en: Spanish
fi: Espanja

en: Spanish (Mexico)
fi: Espanja (Meksiko)

en: Spanish (Spain)
fi: Espanja (Espanja)

en: Spanish (United States)
fi: Espanja (Yhdysvallat)

en: Square
fi: Neliö

en: Stadia Geocoding API key
fi: Stadia geokoodauksen API avain

en: Stadia Maps API key
fi: Stadia kartat API avain

en: Stamen has discontinued their tile hosting services and partnered with with Stadia Maps to provide tile hosting. In order to continue using Stamen map tiles, you need to register a free Stadia Maps account and obtain an API key. For more information on how to set up Stadia Maps, please <a href="%1$s">click here</a>.
fi: Stamen on lopettanut oman palvelunsa ja alkanut tekemään yhteistyötä Stadia Maps yrityksen kanssa näytettävistä karttatasoista. Jos haluat edelleen käyttää Stamenin karttatasoja, sinun pitää rekisteröidä ilmainen Stadia Maps tili ja saada API avain. Lisätietoja kuinka ottaa käyttöön Stadia Maps, ole hyvä ja <a href="%1$s">klikkaa tästä</a>.

en: Start
fi: Aloitus

en: Start anonymous free 30-day trial period
fi: Aloita anonyymi ilmainen 30 päivän testijakso

en: Start export
fi: Aloita vienti

en: Start full-text search
fi: Aloita tekstin täyshaku

en: Start icon
fi: Aloitus kuvake

en: Start import
fi: Aloita tuonti

en: Start migration
fi: Aloita migraatio

en: Start personalized free 30-day trial period
fi: Aloita henkilökohtainen ilmainen 30 päivän kokeilujakso

en: Start typing for suggestions
fi: Aloita kirjoittamaan ehdotuksien kera

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
fi: Ala kirjoittamaan ehdotuksia (%1$s kirjainta minimi)

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Stop
fi: Lopeta

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
fi: Käytettävissä olevien laattapalvelimen aliverkkotunnusten merkkijono (jokainen kirjain on aliverkkotunnuksen nimi)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
fi: Merkit kartoille ja merkinnöille onnistuneesti rekisteröity käännökselle

en: Stroke
fi: Tahti

en: Stroke color
fi: Tahti väri

en: Stroke opacity
fi: Tahdin läpinäkyvyys

en: Stroke weight
fi: Tahdin paino

en: Styles
fi: Tyylit

en: Subdomains
fi: Alidomainit

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Support
fi: Tuki

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Swedish (Sweden)
fi: Ruotsi (Ruotsi)

en: Tajik (Cyrillic)
fi: Tajik (kyrillinen)

en: Target
fi: Kohde

en: Tatar (Cyrillic)
fi: Tatar (kyrillinen)

en: Test mode
fi: Testitila

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
fi: Testitila pois päältä - muutokset tallennetaan tietokantaan.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
fi: Testitila päällä - tietokantaan ei tehdä muutoksia.

en: The GPX file could not be loaded. Please contact the site owner.
fi: GPX tiedostoa ei pystytty lataamaan. Ota yhteyttä sivuston omistajaan.

en: The URL points to a Web Map Service
fi: URL ohjautuu Web Map Service

en: The correct URL is: %1$s
fi: Oikea URL on: %1$s

en: The geolocation has been denied
fi: Maantieteellinen sijainti estetty

en: The geolocation has failed for an unknown reason
fi: Maantieteellinen sijainti epäonnistui tuntemattomasta syystä

en: The geolocation has timed out
fi: Maantieteellinen sijainti aikakatkaistiin

en: The geolocation is unavailable
fi: Maantieteellinen sijainti ei saatavilla

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
fi: Kieli jolla tulokset näytetään. Tuetut kielet ja niiden lista, vieraile %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
fi: Kieli, jota käytetään tekstitietojen, kuten hallintalaitteiden nimien, tekijänoikeusilmoitusten ja etikettien, näyttämisessä.

en: The map is not used in any content.
fi: Kartaa ei käytetä missään yhteydessä.

en: The map is used in the following content:
fi: Karttaa käytetään seuraavassa sisällössä:

en: The marker has been moved since this address was selected and may no longer correspond to the correct location.
fi: Merkintä on siirretty sen jälkeen kun ososite valittiin ja ei välttämättä näytä oikeaa sijaintia.

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
fi: Piste jonka ympärille haluat hakea paikkatiedot. On määritettävä muodossa leveysaste,pituusaste (esim. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
fi: Karttojen prioriteetti muihin sivustosi URL-osoitteisiin suhteen

en: The selected file (%1$s) exceeds the maximum upload file size on your server (%2$s)
fi: Valittu tiedosto (%1$s) ylittää ladatavan tiedoston maksimikoon joka on asetettu palvelimen päässä  (%2$s)

en: The tiles are non-geographical
fi: Laatat eivät ole maantieteellisiä

en: There are %1$s unassigned markers.
fi: Täällä on %1$s määrittelemättömiä merkkejä.

en: There are issues with your installation.
fi: Asennuksessasi on huomautettavaa.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
fi: Tämä sisältää muokatut tasot, kartat, merkinnät ja suhteet. Asetukset pitää varmuuskopioida erikseen.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
fi: Tämä merkki käyttää mukautettuja peittokuvia ja/tai WMS-kerroksia, joita ei tueta merkkikarttoissa. Luo kartta tälle merkinnälle ja korvaa vanha merkinnän lyhytkoodi uudella kartan lyhytkoodilla.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
fi: Tämä nollaa Maps Marker Pro -tietokannan. Kaikki mukautetut tasot, kartat, merkinnät ja suhteet poistetaan. Asetukset eivät muutu.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
fi: Tämä palauttaa valitut Maps Marker Pro -asetukset niiden oletusarvoihin.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
fi: Tämä testaa lisäosan ongelmien ja ei-yhteensopivuuksien osalta.

en: Ticks font color
fi: Valitsee kirjasimen värin

en: Tiles courtesy of
fi: Laatat lahjoituksena

en: Time
fi: Aika

en: TinyMCE button
fi: TinyMCE painonappi

en: To use the geocoding feature, please activate one or more providers in the <a href="%1$s" target="_blank">geocoding settings</a>
fi: Käyttääksesi geokoodauspalvelua, aktivoi yksi tai useampi  <a href="%1$s" target="_blank">geokoodaus asetuksista</a>

en: TomTom API key
fi: TomTom API avain

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
fi: TomTom Geocoding API mahdollistaa %1$s transkatiota/kuukaisi ja maksimissaan %2$s pyyntöä/sekunti ilmaisella API avaimella. Suuremmat voluumit ovat saatavilla pyydettäessä - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
fi: TomTom Geocoding API avain

en: Tools
fi: Työkalut

en: Tooltip
fi: Työkaluvinkki

en: Tooltip background color
fi: Tooltip taustaväri

en: Tooltip font color
fi: Tooltip kirjasimen väri

en: Top
fi: Ylös

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total maps:
fi: Karttoja yhteensä:

en: Total markers:
fi: Merkintöjä yhteensä:

en: Track
fi: Seuraa

en: Track color
fi: Seurannan väri

en: Track name
fi: Kappaleen nimi

en: Track opacity
fi: Seurannan läpinäkyvyys

en: Trademarks and copyright
fi: Tavaramerkit ja tekijänoikeudet

en: Transit
fi: Siirto

en: Translate
fi: Käännä

en: Translations
fi: Käännökset

en: Transparent tiles
fi: Läpinäkyvät laatat

en: Turkish
fi: Turkki

en: Turkmen (Latin)
fi: Turkki (Latina)

en: Turn off measuring
fi: Kytke mittaus pois päältä

en: Turn on measuring
fi: Kytke mittaus päälle

en: Tutorial and example styles
fi: Opastus ja esimerkkityylit

en: Two finger zoom
fi: Kahden sormen zoomaus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Typeahead suggestions character limit
fi: Kirjoitusehdotusten merkkien rajoitus

en: Typing interval delay
fi: Kirjoitusvälin viive

en: URL missing
fi: URL puuttuu

en: URL template for the tile server
fi: URL pohja laattapalvelimelle

en: Ukrainian
fi: Ukaraina

en: Unable to determine delimiter
fi: Erotinta ei voi määrittää

en: Unfortunately, Algolia has discontinued their geocoding services. In order to enable geocoding again, you need to register an API key for at least one of the other available geocoding providers and activate it as the new default. For more information on how to register and set up geocoding API keys, please <a href="%1$s">click here</a>.
fi: Valitettavasti Algolia on lopettanut geokoodaus palvelunsa. Jotta voit käyttää geokoodausta sinun tarvitsee rekisteröidä API avain vähintään yhdeltä geokoodauspalveluntarjoajalta ja aktivoida se uutena oletuksena. Saadaksesi lisätietoa kuinka rekisteröidä ja asentaa geokoodauksen AIP avaimet, ole hyvä ja  <a href="%1$s">klikkaa tästä</a>.

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Units
fi: Yksiköt

en: Until pan
fi: kunnes pohjalla

en: Until pan or zoom
fi: kunnes panoroitu tai zoomattu

en: Update
fi: Päivitä

en: Update GPX
fi: Päivitä GPX

en: Update existing, add remaining
fi: Päivitä nykyinen, lisää loput

en: Update frequency
fi: Päivitysväli

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
fi: Päivitä ohje: koska käyttäjällä ei ole oikeuksia päivittää lisäosia, ota yhteyttä <a href="%1$s">ylläpitäjään</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
fi: Päivitysohjeet: aloita päivitys <a href="%1$s"> päivityssivulta </a>.

en: Update markers
fi: Päivitä merkinnät

en: Update settings
fi: Päivitä asetukset

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Upload
fi: Lataa

en: Upload new icon
fi: Lataa uusi kuvake

en: Uppercase parameters
fi: Isojen kirjaniten parametrit

en: Use %1$s + scroll to zoom the map
fi: Käytä %1$s + scroll zoomataksesi karttaa

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
fi: Käytä ctrl + scroll zoomataksesi karttaa

en: Use the following directions provider
fi: Käytä seuraavia ohjeita

en: Use tools
fi: Käytä työkaluja

en: Use two fingers to move the map
fi: Käytä kahta sormea siirtääksesi karttaa

en: Used in content
fi: Käytetään sisältöön

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
fi: Käytetään luomaan kauniita linkkejä koko näytön karttoihin tai API-päätepisteisiin.

en: Uzbek (Latin)
fi: Uzbek (Latinq)

en: Valencian
fi: Valencia

en: Version
fi: Versio

en: Version of the service to use
fi: Palvelun versio jota käytetään

en: Vietnamese
fi: Vietnam

en: View fullscreen
fi: Näytä koko näytössä

en: View maps
fi: Näytä kartat

en: View markers
fi: Näytä merkinnät

en: View post
fi: Näytä artikkeli

en: View release notes
fi: Näytä julkaisun tiedot

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
fi: VAROITUS: Jos palautat varmuuskopion, koko Maps Marker Pro tietokanta pyyhitään ja korvataan tiedoston tiedoilla. Tätä ei voi peruuttaa.

en: WARNING: this cannot be undone.
fi: VAROITUS: Tätä ei voi peruuttaa.

en: WMS settings
fi: WMS asetukset

en: Walking
fi: Kävely

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with this installation of Maps Marker Pro will be deleted and replaced with the data from the old plugin (which will remain unchanged). This cannot be undone.
fi: Vaoitus: Jos yhdistät datasi, kaikki kartat ja merkinnät jotka on luotu tällä Maps Marker Pro versiolla poistetaan ja korvataan vanhalla datalla edelliseltä vanhan lisäosan tiedoilla (jotka pysyvät muuttumattomina). Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
fi: Varoitus: väärä arvo %1$s rivillä %2$s (%3$s) - käytetään nykyistä arvoa %4$s sen sijaan

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
fi: Varoitus: ei suositeltu tuotantoympäristöissä - käytä omalla riskillä!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
fi: Varoitus: Maps Marker Pron päivitykset ja tuki ovat vanhentuneet!

en: Warning: your license is invalid!
fi: Varoitus; sinun lisenssi on viallinen!

en: Waypoints
fi: Reittipisteet

en: Waypoints radius
fi: Reittipisteiden säde

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
fi: Suosittelemme käyttämään OpenStreetMapia, mutta jos haluat käyttää Google Mapsia, sinun täytyy rekisteröidä <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API avain</a>.

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Weighting method of routing
fi: Painotus menetelmän reititys

en: Welsh
fi: Wales

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
fi: Kun käytetään bulkki geokoodausta tai kun moniselitteisiä tuloksia palautetaan, kaikki tulokset toimitetussa raja-laatikossa siirretään tulosluettelon yläosaan. Seuraavassa on esimerkki Wienistä / Itävallasta:

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
fi: Pitäisikö kerrosta käsitellä pohjakarttana vai peittokuvana

en: Width
fi: Leveys

en: Width of the icons in pixels.
fi: Kuvakkeiden leveys pikseleinä.

en: Width unit
fi: Leveyden yksikkö

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
fi: Käytetään jos linkki kokoruudun karttaan on mobiililaitteen kotinäytössä. Jos tyhjä, Maps Marker Pro logoa käytetään.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
fi: Näyttää merkinnän joka kilomeri tai maili, riippuen mittayksikköasetuksesta

en: WordPress Admin Bar integration
fi: WordPress ylläpitovalikon integraatio

en: WordPress admin dashboard widget
fi: WordPress järjestelmänvalvojan kojelaudan widget

en: WordPress integration
fi: WordPress integraatio

en: WordPress version
fi: WordPress versio

en: Y-axis max value
fi: Y-akselin maksimiarvo

en: Y-axis min value
fi: Y-akselin minimiarvo

en: Y-axis offset value
fi: Y-akselin siirtymäarvo

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Yiddish
fi: Jiddish

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
fi: Olet jo aloittanut ilmaisen 30 päivän kokeiluversion tälle sivustolle - ilmaisen kokeiluversion avain: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
fi: Käytät tällä hetkellä v%1$s ja laajennuksen tekijä suosittelee päivittämistä versioon v%2$s uusien ominaisuuksien, virhekorjauksien ja päivitettyjen käännösten löytämiseksi (katso <a href="%3$s" target="_blank"> tämä blogin viesti </a> saadaksesi lisätietoja viimeisimmästä julkaisusta).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
fi: Käytät laajennusta "%1$s", joka on todella vanhentunut ja yhteensopimaton Maps Marker Pron kanssa - poista se käytöstä.

en: You are within %1$s %2$s from this point
fi: Olet alueella %1$s %2$s tästä pisteestä

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
fi: Voit varmuuskopioida, palauttaa ja palauttaa asetukset <a href="%1$s">työkalut sivulta</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
fi: Voit valita eri geokoodaus palveluntarjoajia, joka mahdollistaa sinulle parhaimmat mahdolliset tulokset tarpeesi mukaan.

en: You can copy existing maps and markers to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
fi: Voit kopioida nykyiset kartat ja merkinnät tähän versioon käyttämällä <a href="%1$s">datamigraatio työkalua</a>.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
fi: Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä sisäänrakennetut tasot. Kun kerros on poistettu käytöstä se ei ole käytettävissä karttoja luotaessa, muokkaamalla tai katseltaessa. Huomaa, että rekisteröintiä vaativat tasot eivät ole käytettävissä ennen kuin käyttöoikeustiedot (API avain jne.) on lisätty, vaikka ne olisivat käytössä täällä.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
fi: Voit testata Maps Marker Pro - ohjelmaa 30 päivän ajan ilmaiseksi ilman mitään velvoitteita.

en: You do not have the required capabilities to add maps.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lisätä karttoja.

en: You do not have the required capabilities to add markers.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lisätä merkintöjä.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
fi: Sinulla ei ole vaadittavia ominaisuuksia kartan muokkaamiseen tunnuksella %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
fi: Sinulla ei ole vaadittavia ominaisuuksia merkinnän muokkaamiseen tunnuksella %1$s.

en: You do not have the required capabilities to perform this action.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tehdä tätä operaatiota.

en: You must agree to the ToS
fi: Sinun täytyy hyväksyä ehdot

en: You need to confirm this action
fi: Sinun pitää vahvistaa tämä toiminto

en: You seem located outside the boundaries of the map
fi: Vaikutat olevan sijainniltasi kartan rajojen ulkopuolella

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
fi: Ilmaisen 30 päivän kokeilulisenssiavaimesi on vanhentunut. <a href="%1s" target="_blank"> Jatka ostamalla kelvollinen pro lisenssiavain </a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
fi: Sinun 30 päivän testilisenssin avain on virheellinen.

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Zoom buttons
fi: Zoomauksen painonapit

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom level offset
fi: Zoom tason siirtymä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Zoom step
fi: Zoomauksen syvyys

en: all
fi: kaikki

en: click here for 1000+ free icons
fi: Klikkaa tästä saadaksesi 1000+ ilmaista kuvaketta

en: click here for more details
fi: Klikkaa saadaksesi lisätietoja

en: click to sort
fi: Klikkaa lajitellaksesi

en: contributors
fi: osallistujat

en: culture code
fi: kulttuurikoodi

en: days left
fi: päiviä jäljellä

en: disabled
fi: rajoitettu

en: download GPX file
fi: Lataa GPX tiedosto

en: edit
fi: muokkaa

en: enabled
fi: käytössä

en: feet
fi: jalkaa

en: hide
fi: piilota

en: language code
fi: kielikoodi

en: markers
fi: merkinnät

en: meters
fi: metriä

en: miles
fi: mailit

en: nautical miles
fi: merimailit

en: none
fi: ei mitään

en: of
fi: /

en: open starter guide
fi: Avaa aloitusopas

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
fi: openrouteservice.org (perustuu OpenStreetMap, vain Eurooppa)

en: optional
fi: valinnainen

en: required
fi: pakollinen

en: results
fi: tulokset

en: settings
fi: asetukset

en: show
fi: näytä

en: show all available changelogs
fi: näytä kaikki saatavilla olevat muutoslokit

en: translate
fi: käännä

en: under
fi: alla

en: {s} - subdomain
fi: {s} - alidomain

en: {x} and {y} - tile coordinates
fi: {x} ja {y} - laatan koordinaatit

en: {z} - zoom level
fi: {z} - zoomaustaso
